pyssykylanuistelijat.com

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Kotilaituri Uutiset Kaamostapahtuma 2012

Kaamostapahtuma 2012

Sähköposti Tulosta PDF

KAAMOSTAPAHTUMA  2012

Tämänvuotista tapahtumaa vietettiin 11.02 2012 Kommatin majalla. Paikalle saapui kiitettävästi jäseniämme osallistuen leikkimielisiin kilpailuihin ja kalamiesten/-naisten aina vakavasti otettuun pilkkikilpailuun.

Kalasaaliin kerryttämisen aloitti ”mestarimme” Taisto Poikela tempaisemalla jäälle huikean yhden gramman painoisen särjen.  Aino Martin päätti tässävaihessa ryhdistäytyä pitämään puoliaan hänelle tutussa lajissa ja saaden jäälle useamman ahvenen(22g). Esko Martinkin laittoi tuplasti puntariviisarin liikkumaan Taistoon nähden kahden gramman saaliillaan. Kanssakilpailijoilla taisi vieheetkin olla viritetty suurenpien kalojen saamisiin, kun eivät pystyneet uhkaamaan näitä ammattilaisia saaleillaan.

Onginnassa, tikkakisassa ja haavipallossa jouduttiinkin sitten palkinnot arpomaan tasatulosten takia. Näissä ns. heittolajeissa tuulella taisi olla omaosuutensa asiassa tulosten ollessa uistattelijoille vain keskitasoa. Myös tikkakisassa tuuli vaikutti tuloksiin vaikka se pidettiin sisätiloissa. Haavipallo-kisa oli samalla eräänlainen katsastus haavimiehen paikoista kesän venekuntiin.

Palkitsemistilaisuudessa saivat edellisvuoden parhaiten onnistuneet jäsenemme pokaalin kotiin viemiseksi. Pokaalin saajien joukossa oli mm. Seuran Cup-kilpailun, LappiCup osakilpailu, ym. voittajia. Kunniamainintaa saivat Jätkänkynttilä-uistelun kolmoisvoittoon yltäneet jäsenemme.

Tilaisuuden päätteeksi syötiin maittava käristysruoka, jonka aikana taustalla näkyi valokuvia aikaisemmilta vuosilta kerraten varmaan mukavia muistoja itsekunkin reissuilta.  Päivän aikana yhdessäolon merkitys näin ennen ”kesän koitoksia” todettiin edelleen olevan mukava ja tärkeä tapahtuma.

Viimeksi päivitetty 02.07.2012 23:50